12:49 pm - Perşembe Nisan 17, 2014

Memurlara Yeni Kılık Kıyafet Yönetmeliği

Pazartesi, 14 Ocak 2013, 16:37 | EĞİTİM PERSONELİ | 0 Yorum | Read 500 Times
by keloglans

kıyafet yönetmeliği

Memurlara yeni yönetmelik hazırlığı yapan yetkililer 80 darbesiyle oluşturulmuş kılık  kıyafet yönetmeliğinin  hali hazırda kullanılıyor olması 2013 Türkiye ‘sinin bir ayıbı olarak  nitelendiren yetkililer bunun değişmesi adına çalışmalar yaptıklarını dile getirdiler. Halen kullanılmakta olan yönetmelikte faullerin boyundan pantolonun kumaş cinsine kadar pek çok katı kural uygulanmakta ve memurlar bu kurallara zorlanmaktadır.

Memurların saçının uzun olması, erkek memurlarda kısa kollu çalışmanın yasak oluşu, kadın memurların makyaj yasağı, kadın memurlarda takı ve süs eşyalarının dikkat çekici olmaması gibi pek çok miladını doldurmuş yada uygulanmasında sorun yaşanan kurallar yürürlüktedir.

Özellikle kadın memurların başörtüsü yasağını değiştirmek adına yıllardır pek çok eylem yapılmış çözüm üretilememiştir. 10 yıllık Ak Parti hükümetinin ustalık olarak nitelendirdiği bir dönemde bununla ilgili çalışmaların yapılması acilen gerekmektedir.

Yetkili sendika Memur -Sen bu konuda pek çok eylem yapmış ve yapmaya da devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde kamuda serbest kıyafet uygulamasına geçilmesi için 10 milyon imza kampanyasına başlayacak olan Memur – Sen bu alanda değişimin öncüsü olmak, yeni yönetmeliğin fitilini ateşlemek adına tüm kamu kurumlarında imza kampanyası düzenlemiştir. Umutlarımız bu alanda değişimin gerçekleşmesidir.

 Memurlar.net.tr Özel  

Bir önceki yazımız olan Memurları Sevindirecek Haber başlıklı makalemizde memur zam, memura ek gösterge ve memurlara zam hakkında bilgiler verilmektedir.

Tagged with: , , , ,

Yorum Yapabilirsiniz