11:02 am - Cuma Nisan 18, 2014

Memurlar

Salı, 15 Ocak 2013, 22:49 | EĞİTİM PERSONELİ | 1 Yorum | Read 1311 Times
by keloglans

memurlar

Memurlar hakkında kısaca bilgi vermek için yine karşınızdayız. Değerli memurlar.net  sakinleri şimdi sizlere “memur nedir ? ” kavramı üzerinde bilgi vermeye çalışacağız. Memur yani 657 sayılı kanuna göre giyeceği pantolondan, ensesindeki saç traşına kadar  yönetmelikle sabit olan bir insan topluluğudur memur.

Memurlar kelimesinin 657 devlet memurları kanununda karşılığı ;

Bir kamu kuruluşunun devamlı kadrosunda bulunan
- Devlete ait asli ve sürekli görev yapan
- İdare hukuku düzenine bağlı
- Genel ve katma bütçeden aylık alan kamu görevlisi olarak tanımlanmaktadır.

Devlet memurları kanununa göre memurlarda aranacak özelliklerde şu şekildedir; Ağırbaşlı , aklı selim, toplum tarafından saygı gören yalan söylemeyen dürüst, düzenli, tertipli gibi pek çok özellik  sayılabilir.

Asker ve işçi dışında kalan tüm kamu çalışanları memurlar ailesini oluşturuyor. Devlet memurları kanuna göre  katılmasını yasakladığı eylemlerde sesi kısılana kadar bağıranı da, meslek yaşamı boyunca değil eyleme katılmasına  kameraya herhangi bir konuda konuşmaktan dahi çekinen de.Son yılların en aktif eylemcilerinden, maaş eyleminde, özlük hakkı için, norm kadro protestosunda, her eylemde en önde yeralan bir memur tarafında yazılan cümleleri okumaktasınız.

Filmlere konu olan “bugün git, yarın gel” anlayışı, sabah 09.00′da işe gelip, akşam 17.00′de işten çıkan, arada kalan süreyi internette haber okuyarak  veya alışveriş sitelerinde dolaşan bayan memurların bileşkesi olan  klasik memur tiplemesi, devlete bunca memur fazla mı sorusunu akıllara getirdi. O memurlarsa, hem klasik memur tiplemesinden rahatsızlık duyduklarını söylüyor, hem “bu kadar parayla bu hizmet bile çok” diye alçak sesle söyleniyorlar. Aralarında,”benden bugüne kadar yaptığımın dışında fazladan hiç iş istenmedi, böyle gördüm, böyle bilirim” diyor.

Türkiye’nin gündemindeki personel rejimi reformu da, “performans değerlendirmesi maaş belirlenirken esas alınacak” diyor. Ancak bu kez de memurlar kaygı duyuyor, performansın objektif kriterlerle belirlenmeyebileceğini düşünüyorlar.

Evet değerli memurlar.net.tr okuyucuları sitemizin isimini taşıyan memurlara ithafen kaleme alınmıştır.

 

Memurlar.net.tr Özel

Bir önceki yazımız olan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi - ÖABT başlıklı makalemizde ÖABT, ÖABT ne zaman ve ÖABT nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tagged with: , ,

Memurlar için "1 Cevap"

  1. [...] Memurlar.net.tr memur ve memurların sorularına cevap vererek kamuda merak edilen sorunlara ışık tutuyor… Devlet memurları işten çıkarılabilir mi? [...]

Yorum Yapabilirsiniz